Z młodzieżą i seniorami nie tylko o „Dzieciństwie bez przemocy”
W ramach październikowych obchodów „Dnia Seniora”, kampanii społecznej „Dzieciństwo bez przemocy” czy obchodzonym w dniu dzisiejszym tj. 18 października, Dniem Walki z Handlem Ludźmi sandomierscy policjanci przeprowadzają liczne prelekcje i udzielają porad w tym obszarze.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Kleczanowie, Dzienny Dom Pobytu Senior+ w Sandomierzu, Dom Pomocy Społecznej w Skwirzowej czy Szkoła Podstawowa w Łoniowie, to tylko niektóre z odwiedzanych miejsc przez funkcjonariuszy naszego powiatu. Cel jest jeden - poprawa bezpieczeństwa.
Policjanci rozmawiają z seniorami o zagrożeniach związanych z cyberprzestępczością, bowiem często nie są oni świadomi ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu oraz nowoczesnych technologii. Wielu seniorów, nieświadomie, może stać się ofiarami oszustw internetowych. Wyłudzanie danych osobowych, fałszywe wiadomości e-mail oraz inne formy cyberprzestępczości stanowią coraz większe zagrożenie, szczególnie dla osób starszych, które mogą nie mieć dostatecznej wiedzy na temat zabezpieczeń w sieci. Policjanci propagują założenia kampanii informacyjno-edukacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo” i informują o korzyściach jakie daje bezgotówkowy obrót pieniędzmi jak również kampanii #ZnamteNumery, aby przestrzec seniorów przed oszustwami, dokonywanymi przez przestępców różnymi metodami. Funkcjonariusze podczas spotkań rozmawiają o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest narzędziem i istotnym elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym.
Dzień 18 października w Europie obchodzony jest w sposób szczególny, jest to Dzień Walki z Handlem Ludźmi. To symboliczna data, która zwraca uwagę społeczeństwa na jeden z najpoważniejszych procederów współczesnego świata. Funkcjonariusze naszego powiatu w trakcie realizowanych przedsięwzięć omawiają rzetelnie to zjawisko, z którym aktualnie mierzy się Europa.
Stróże prawa w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Dzieciństwo bez Przemocy” uwrażliwiają młodzież i seniorów na problem krzywdzenia dzieci w Polsce. Przypominają o wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promują ideę uważnego rodzicielstwa i propagują systemowe rozwiązania na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Celem spotkań, wykładów czy pogadanek jest zwiększenie świadomości młodzieży i seniorów oraz udzielenie praktycznych porad w tym obszarze.
Opr. IP
Źródło KPP w Sandomierzu